خبری .تحلیلی.اجتماعی
نوروز مبارک
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 13:19

فرا رسیدن عید نوروز مبارک باد

فرا رسیدن سال نو 1392 خورشیدی ، عید باستانی ایرانیان بر تمامی ملت بزرگ و هموطنان ایران زمین ودوستان همراه مبارک باد.

امام صادق علیه السلام می‌فرماید: نوروز روزی‌ست که در آن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله برای حضرت علی علیه السلام در غدیر خم پیمان گرفت و آنانکه آنجا بودند به ولایت آن حضرت اقرار کردند و خوشا به حال کسی که آن را نگه‌داشت و بدا به حال کسی که آن را زیر پا نهاد.
نوروز روزی‌ست که در آن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله حضرت علی علیه السلام را با وادی جنیان مواجه کرد و از آنان میثاق گرفت.
نوروز روزی‌ست که در آن علی علیه السلام در جنگ نهروان پیروز گشت
نوروز روزی‌ست که در آن قائم ما اهل بیت ظاهر می‌شود و خداوند او را بر دجال پیروز می‌سازد
و نوروزی نیست که ما در آن منتظر فرج نباشیم چرا که آن روز از برای ماست.
ایرانیان آن را نگاه داشتند اما شما آن را از بین بردید.
و این [نوروز] اولین روز سال [برای] ایرانیان است.
معلی می‌گوید: حضرت [این مطالب را بر من] املاء کردند و من نوشتم.
و نیز معلَّی می‌گوید:
در صبحگاه نوروز خدمت امام صادق علیه السلام رسیدم
امام برمن فرمودند: معلی! آیا می‌دانی امروز چه روزی‌ست؟!
عرض کردم: نخیر، ولی [همین‌قدر می‌دانم] روزی‌ست که ایرانیان آن را روز بزرگی می‌دانند و گرامی‌اش داشته و در آن روز بر هم تبریک می‌گویند.
امام فرمودند: قسم به خانه خدا که این روز برای امر بزرگی است که آن را برایت شرح می‌دهم تا بدانی.
عرض کردم: یادگیری این مطب برایم دوست‌داشتنی‌تر از این است که عمری جاودان یابم؛ خداوند دشمنان شما را نابود سازد.
امام فرمودند: معلی! نوروز روزی‌ست که خداوند در آن از انسان پیمان گرفت که او را بپرستند و برایش شریک قائل نشوند و به دین فرستادگانش گروند.
نوروز روزی‌ست که خورشید برای اولین بار طلوع کرد و بادهای بارور ساز وزید و گلهای زمین آفریده شد.
نوروز روزی‌ست که کشتی حضرت نوح [که سلام خدا بر پیامبر ما و خاندانش و بر او باد] [بعد از طوفان ] بر فراز کوه جودی ساحل گرفت.
نوروز روزی‌ست که فرشته وحی، جبرائیل علیه السلام بر پیامبر اسلام نازل شد
نوروز روزی‌ست که حضرت ابراهیم بتهای قوم خود را شکست
و نوروز روزی‌ست که پیامبر اکرم حضرت علی علیه السلام را بر دوش خود بلند کرد تا بتهای قریش را در‌انداخته و درهم شکند.| ادامه مطلب...


نماز جمعه آيسک
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : شنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 15:21
نماز جمعه آيسک

 امام جمعه آيسک در جمع نمازگزاران اين شهر با اشاره به روزهاي مانده تا سال نو گفت: جديد شدن سال نشانه اي از قدرت خدا و مايه عبرت انسان هاست و لازم است که به محاسبه نفس خود بپردازيم و ببينيم در سالي که گذشت چه کرده ايم. حجت الاسلام و المسلمين «عرب» بهار دل ها را انس با قرآن دانست و افزود: اين موضوع ناديده گرفته شده و بر پدران و مادران لازم است که فرزندانشان را بيشتر با قرآن آشنا کنند و به سمت تربيت قرآني ببرند. وي با تبريک سالروز ولادت حضرت زينب(س) اظهار داشت: آن حضرت اسوه اي از ايستادگي است.| ادامه مطلب...


ناتواني شهرداري از بازسازي آسفالت بولوار اصلي آيسک
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 11:20
ناتواني شهرداري از بازسازي آسفالت بولوار اصلي آيسک
خراسان جنوبي - مورخ سه‌شنبه 1391/12/22 شماره انتشار 18363

بولوار امام رضا(ع) آيسک يکي از معابر اصلي و پرتردد اين شهر محسوب مي شود که آسفالت آن بسيار نامناسب است و نياز مبرم به بازسازي دارد اما به گفته شهردار آيسک با وضعيت فعلي اعتبارات، بهسازي اين بولوار در حال حاضر امکان پذير نيست.

يکي از شهروندان در اين باره مي گويد: علاوه بر مطرح بودن بولوار امام رضا(ع) به عنوان يکي از معابر اصلي شهر، اين بولوار در مسير جاده سرايان - فردوس قرار دارد و در طول شبانه روز مسافران زيادي از اين مسير رفت و آمد مي کنند.«موسوي» ناهموار و غير استاندارد بودن و وجود دست اندازهاي متعدد در آسفالت خيابان را از مشکلات اين بولوار برمي شمرد و مي افزايد: بيشتر شهروندان آيسک روزانه چند بار در اين بولوار تردد مي کنند، با اين وجود در آسفالت بولوار کمتر نقطه اي را مي توان يافت که به مرمت و بازسازي نياز نداشته باشد.

يکي از ديگر شهروندان آيسک مي گويد: آسفالت بولوار امام رضا(ع) که گذر اصلي بيشتر شهروندان است به دليل حفاري هاي متعدد توسط شرکت هاي مختلف به شدت تخريب شده و وارد شدن خسارت به خودروي رهگذران از تبعات اين مشکل است.«خدمتي» مي افزايد: شهرداري بارها براي لکه گيري آسفالت اين بولوار اقدام کرده اما تاثير چنداني نداشته و آسفالت مجدد آن ضروري است. يکي ديگر از شهروندان آيسک مي گويد: با وجود دست انداز و چاله هاي متعدد در بولوار امام رضا(ع)، رانندگان هنگام تردد گاه مجبور به تغيير مسير ناگهاني هستند و اين موضوع احتمال بروز حادثه را افزايش مي دهد.

به گفته «رمضاني»، مردم انتظار دارند شهرداري علاوه بر اجراي طرح هاي موقت براي بهبود وضعيت بولوار امام رضا(ع)، نسبت به آسفالت کامل و سامان دهي اين معبر اصلي اقدام جدي تري انجام دهد.

شهردار آيسک هم در گفت وگو با خبرنگار ما با تاييد نامناسب بودن آسفالت بولوار امام رضا(ع) مي گويد: شهرداري براي بهسازي اين بولوار و ديگر معابر و خيابان هاي شهر عزم جدي دارد اما مهم ترين مشکل شهرداري کمبود اعتبار براي آسفالت کامل بولوار است.«اسماعيلي» اعتبار مورد نياز براي بهسازي اين بولوار را 12 ميليارد ريال اعلام و اضافه مي کند: با توجه به وضعيت اعتباري موجود، اين امر امکان پذير نيست.

به گفته وي، هدف شهرداري تامين اعتبار براي بهسازي آسفالت اين بولوار در کوتاه ترين زمان است و با جذب اعتبار در چند مرحله بهسازي بولوار انجام خواهد شد که شروع اولين مرحله آن ابتداي سال آينده خواهد بود.| ادامه مطلب...


در يک همايش منطقه اي در فردوس مطرح شد
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : یکشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 12:22
 
انتقادها از کمبود اعتبار ستادهاي نماز جمعه 5 شهر استان
خراسان جنوبي - مورخ یکشنبه 1391/12/20 شماره انتشار 18361

 مسئول ستادهاي نماز جمعه شهرهاي فردوس، بشرويه، سرايان، سه قلعه و آيسک از کمبود اعتبار اين ستادها انتقاد کردند.به گزارش «خراسان جنوبي»، مسئولان ستادهاي نماز جمعه استان از کمبود اعتبار ستادهاي نماز جمعه و طولاني شدن انتصاب امام جمعه سه قلعه در همايش منطقه اي ستادهاي نماز جمعه فردوس، بشرويه، سرايان، سه قلعه و آيسک انتقاد کردند.رئيس دفتر مسئول شوراي سياست گذاري ائمه جمعه کشور در اين همايش که در هيئت رزمندگان اسلام فردوس برگزار شد، گفت: مسئولان ستادهاي نماز جمعه بايد دائم به سوي وضعيت مطلوب حرکت کنند. برنامه ريزي، مشورت، مشارکت جوانان و سازماندهي خانواده هاي مذهبي چهار پيشنهاد محوري براي حرکت به سمت وضعيت مطلوب است.

حجت الاسلام «طباطبايي» افزود: جوانان آماده اي داريم و بايد با برنامه در جذب آنان بکوشيم و با برنامه ريزي 6 ماهه و يک ساله يا در مناسبت هاي مختلف سال و اوقات فراغت نگذاريم دشمن دانش آموزان و جوانان مان را شکار کند.وي با تأکيد بر ضرورت سازمان دهي خانواده هاي مذهبي شهرها ادامه داد: امام جمعه هر شهر مي تواند با شبکه آموزش و از طريق يک سايت اين خانواده ها را سازماندهي و با بسيج امکانات و همکاري و اجراي مسابقات مختلف در اين زمينه فعاليت کند.فرماندار فردوس نيز در اين همايش با تأکيد بر لزوم ايجاد نشاط و شادابي در نمازهاي جمعه گفت: جذب جوانان بايد مهم ترين برنامه ستادهاي نماز جمعه باشد و هر شهري که جوانان بيشتري از آن در نماز جمعه شرکت کند آينده درخشان تري خواهد داشت.| ادامه مطلب...


گزارش
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : یکشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 12:13
 

104 اثر تاریخی سرایان یادگاری از تاریخ کهن ایران

دشت لاله‌های بسطاق سرایان چشم اندازی زیبا برای گردشگران نوروزی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، اهمیت گردشگری امروزه به هیچ شخصی پوشیده نیست. یادمان‌های به جا مانده از نیاکان همواره چشم اندازی دلنشین برای معاصرین بوده است.

خراسان جنوبی به لحاظ قدمت تاریخی در جای جای خود نقاط دیدنی برای حضور گردشگران را دارد که در گفت‌وگویی با معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی به بررسی زوایای تاریخی و گردشگری شهرستان سرایان پرداخته ایم که در ادامه می خوانیم؛

مرتضی عربی در خصوص موقعیت جغرافیایی سرایان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان جنوبی، گفت: آنچه از بررسی‌های باستان شناسی منطقه سرایان بدست آمده حاکی از آن است که سابقه استقرار جوامع پیش از تاریخ در حوالی آیسک به هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد می‌رسد.

همچنین سابقه تاریخی سرایان به دوران قبل از اسلام بر می گردد. سد تاریخی "زو" از یادگارهای باقی مانده از این دوران است.

عربی افزود: در دوره اسلامی این منطقه بخشی از ایالت قهستان بوده که در همان نخستین سال‌های حمله اعراب به تصرف سپاه اسلام در آمده است. در منابع جغرافیایی قرون اولیه اسلامی اسمی از سرایان به میان نیامده است اما بررسی های باستان شناسی منطقه وجود تپه‌ها و محوطه‌های مربوط به دوره سلجوقی را در این شهرستان تأیید می کند و با عنایت به بالا گرفتن نهضت اسماعیلیان در این دوره و در اختیار گرفتن قلعه های قهستان و از جمله قلعه قلاع سرایان می‌توان گفت که این منطقه در دوره سلجوقی یعنی قرون پنجم و ششم هجری از رونق و آبادانی برخوردار بوده است. خصوصاً اینکه تپه‌های مربوط به دوره سلجوقی شهرستان سرایان تا این تاریخ در محدوده خراسان جنوبی از آثار شاخص و منحصر بفرد می باشند.

وی با اشاره به شناسایی 104 اثر در بررسی باستان شناسی شهرستان سرایان گفت: بنا، محوطه، غار، تپه‌های تاریخی و درختان کهنسال از جمله آثار شناسایی شده در این شهرستان است که قدمت آثار مذکور محدوده‌ای زمانی از دوران تاریخی قبل از اسلام تا قاجاریه را در بر می‌گیرد.

اقلیم و تامین امنیت، مهمترین عامل در معماری و نوع مصالح سرایان

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: شهرستان سرایان در شمال غربی استان خراسان جنوبی واقع شده و حدود 7000 کیلومتر مربع مساحت دارد. این شهرستان از شمال با بخش کاخک گناباد، از شمال شرقی با شهرستان قاین از جنوب با شهر خوسف و دیهوک و از غرب با فردوس همسایه است.

عربی ادامه داد: سرایان از لحاظ مختصات جغرافیایی در 58 درجه و 31 دقیقه طول جغرافیایی و 33 درجه و 51 دقیقه عرض جغرافیایی قرار گرفته و 1440 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این شهرستان دارای 271 روستا و آبادی تابع و جمعیتی حدود 40هزار نفر است.

وی استپی درمنه، گون و نوعی بادام وحشی یا تنگون را از جمله پوشش گیاهی منطقه ذکر کرد و افزود: مصالح مورد استفاده در معماری عمدتاً خشت و آجر است و عواملی مانند اقلیم و تامین امنیت، در معماری و نوع مصالح نقش مهمی داشته‌ اند.

وی با بیان اینکه قبل از زلزله سال 1347 ه.ش مصالح مورد استفاده در معماری سرایان عمدتاً خشت و گل بوده اذعان داشت: پس از آن زمان آجر، سنگ و چوب بیشتر استفاده شده است.

وی ادامه داد: قالب خانه‌های قدیمی دارای یک حیاط مرکزی هستند که سایر فضاهای معماری در اطراف آن شکل گرفته‌اند. بادگیرها از مهمترین عناصر معماری موجود در این خانه‌ها هستند.

نقاط گردشگری سرایان منحصر بفردترین مناطق خراسان جنوبی تا اکنون

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در خصوص جاذبه‌های دیدنی شهرستان سرایان نیز گفت: منطقه سرسبز و ییلاقی کریمو- مصعبی، باغستان چرمه، غاربتون، منطقه سرسبز و ییلاقی خاور، پیراباذر، دشت لاله‌های بسطاق، کویر، دشت نجوم و دق محمد آباد سه قلعه را به عنوان جاذبه‌های دیدنی شهرستان سرایان می‌توان نام برد.

عربی با بیان اینکه مناطق مذکور تا این تاریخ در محدوده استان خراسان جنوبی شاخص و منحصر بفرد است، خاطرنشان کرد: از اماکن تاریخی برجسته شهرستان می توان به کاروانسرا، مسجد جامع، آرامگاه تورانشاه، مزار میرزاها، حمام کاروانسرا و آب انبار سفلی سرایان، آب انبارکمال و محمد باقران آیسک، خانه حسام الدیوان و برج قلعه کهنه سه قلعه اشاره کرد.

وی در خصوص وجه تسمیه سرایان نیز اظهارکرد: در این زمینه دو روایت وجود دارد، یکی اینکه به علت وجود عمارت و بناهای زیادی در گذشته، سرایان نام گرفته زیرا «سرا» در گویش این منطقه به معنی منزل و خانه است و دیگری اینکه در قدیم کشمکش در میان افراد این منطقه زیاد بوده و هر کس خود را «رئیس» و «سر» می دانسته است به همین دلیل نام سرایان را به خود گرفته است.

باغستان چرمه با بافت تاریخی کوهپایه‌ای؛ میزبانی زیبا برای مسافران و گردشگران

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در خصوص معرفی منطقه گردشگری کریمو- مصعبی گفت: در 20 کیلومتری شمال سرایان ارتفاعات زنجیره‌ای قرار گرفته که مناطق خوش آب وهوایی در داخل آن پدید آمده است. منطقه زیبا و ییلاقی مصعبی و کریمو که در حال حاضر دو روستا به نام‌های مذکور هستند به دلیل برخورداری از مناظر و چشم اندازهای زیبا، دره‌های سرسبز و همچنین وجود دو آرامگاه امامزادگان سلطان کریم شاه و سلطان مصیب، مسافران زیادی به این دو روستا می آیند. این منطقه از مناطق زیبای و منحصر بفرد استان و جزء مناطق نمونه گردشگری می‌باشد که عملیات اجرایی فاز اول آن شامل؛ احداث پله دسترسی، آلاچیق، محوطه‌ سازی، نمازخانه انجام شده و مورد استفاده مسافران و دوست‌داران طبیعت قرار می‌گیرد.

عربی افزود: باغستان چرمه نیز از دیگر مناطق گردشگری سرایان است. این منطقه سرسبز و دیدنی و با آب و هوایی سرد و معتدل در ارتفاعات شمال شهر سرایان و واقع در روستای چرمه است که علاوه بر داشتن آب و هوای عالی و مناظر دیدنی، دارای بافت تاریخی کوهپایه‌ای است و همچنین آثار تاریخی شامل آسیاب آبی کربلائی حسن که در حال حاضر نیز فعال می باشد و آسیاب های آبی متعدد دیگر به همراه قلعه بادنگ که بر فراز یکی از ارتفاعات شمال روستا واقع شده مناظر زیبا و دیدنی را به وجود آورده است.

وی غار بتون(اژدها) را از دیگر نقاط مدنظر گردشگران سرایان نام برد و افزود: غار بتون در فاصله 8 کیلومتری شرق روستای چرمه و در درون کوهی آهکی بر اثر حل شدن سنگ‌های آهک با آب ایجاد شده است. دهانه غار به سمت جنوب اشراف دارد. جهت غار به طرف شرق و شمال شرق است. دهانه ورودی غار بیش از بیست متر ارتفاع دارد و پس از آن با یک مسیر تنگ ادامه می یابد. ورود به داخل غار به خاطر شیب بسیار تند آن بدون وسایل و تجهیزات کوهنوردی بسیار مشکل و خطرناک است. فضای داخل غار بسیار مرطوب بوده و جریان هوای سرد از داخل غار به بیرون به خوبی حس می‌شود. در بیشتر قسمت‌های غار فضولات مربوط به پرندگان و خفاش‌های داخل غار مشاهده می‌شود. این غار از مناطق و جاذبه‌های دیدنی است که در صورت مهیا شدن زیر ساخت‌های مورد نیاز می‌تواند مورد توجه عده‌ زیادی از مردم قرار ‌گیرد.

زو؛ بزرگترین سد تاریخی خراسان جنوبی

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استان در خصوص کال زو و سد تاریخی زو نیز گفت: این سد بزرگ که در سال 1384 با شماره 15312 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده در شمال شهر سرایان واقع شده که می توان آن را بزرگترین سد تاریخی خراسان جنوبی دانست. این سد با طول تاج 56 متر، عرض تاج حدود 14 متر و ارتفاع بیش از 25 متر توده بزرگی از قلوه سنگ و ملات ساروج است که در مسیر دره ای عمیق واقع شده است. عرض تاج سد حدود 14 متر است اما در پایه ضخامت دیواره سد، احتمالاً به بیش از 28 متر می رسد که این امر به منظور افزایش استحکام سد است. این بنا بر اساس مصالح استفاده شده، نحوه کاربرد مصالح را به دوران تاریخی برمی گرداند. این سد در حال حاضر بلا استفاده و در بالا دست آن سد شهید پارسا بر روی دره زو احداث گردیده است. آب و هوای نسبتاً خنک و وجود کوه‌ها و مناظر دیدنی از این منطقه جاذبه‌ای ساخته که کمتر نظیر آن پیدا می شود و این بنای تاریخی در سال 84 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

چشمه سارهای فراوان؛ به باغداری و دامداری در خاور رونق داده است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه روستای سراب نیز از دیگر مناطق دیدنی سرایان است تصریح کرد: این منطقه سرسبز و دیدنی نیز در ارتفاعات شمال سرایان و در حد فاصل 15 کیلومتری شمال سرایان که محل مناسبی برای دوستداران کوه و طبیعت می‌باشد واقع گردیده است. این روستا دارای دره و کشتزارهای سرسبز و خرم، دامنه‌های پرگل، منظره های دیدنی، تفرجگاه و صدها مناظر طبیعی دیگر برخوردار است که همواره مورد توجه مسافرین است که بخشی از اوقات فراغت خویش را در این گردشگاه سپری می کنند.

عربی خاطرنشان کرد: همه ساله دوستداران طبیعت شاهد منظره ای جذاب و دیدنی در حد فاصل بین روستاهای بسطاق و دوست آباد و جاده سرایان به بیرجند در داخل جنگل طاق هستند. دشت لاله ها بعد از روستای بسطاق و طی مسافت حدود 5 کیلومتر شروع و تا نزدیکی روستای دوست آباد ادامه دارد که در اوایل بهار خصوصاً در روز طبیعت عده‌ زیادی به این منطقه می‌آیند.

وی ادامه داد: منطقه سرسبز خاور نیز در 17 کیلومتری شمال سرایان و در داخل ارتفاعات سر به فلک کشیده این منطقه که از داخل روستای سرسبز و دیدنی سراب می‌گذرد و آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان و اوایل پاییز مطبوع و دلپذیر و در زمستان‌ها سرد است. چشمه سارهای فراوان، آب و هوای مساعد و اراضی مستعد، موجبات رونق باغداری و دامداری در این منطقه شده است.

کویر سه قلعه میزبان هر ساله همایش نجوم و برنامه های علمی رصدی

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به جنگل و کویر سه‌ قلعه به عنوان نمونه‌های بکر گردشگری گفت: شرایط دشوار طبیعی مناطق کویری و بیابانی و کویری مناسب برای برنامه‌های توریستی از یک سو و برتری سایت نجوم سه‌ قلعه در استان از سوی دیگر که این سایت یکی از نادرترین مناطق نجومی در ایران بوده و در سال 88 کلیات طرح به عنوان منطقه نمونه گردشگری نجومی سه‌ قلعه به تصویب رسیده است و برگزاری سالانه همایش نجوم، اجرای برنامه‌های علمی رصدی و تورهای در قالب همایش پیاده‌روی و کویر نوردی در این منطقه و ارتقاء بر این سایت به عنوان تنها پتانسیل مهم در ماندگاری و تولید ثروت در منطقه و تصویب آن در کارگروه‌های تخصصی به عنوان سایت گردشگری کویر سه‌قلعه معرفی می‌نماید.

عربی افزود: شرایط منحصر بفرد شهرستان سرایان از نقطه نظر تنوع آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی خاص که از مناطق کوهستانی و سرسبز با آب و هوای خنک گرفته تا ریگزارها و تپه‌های ماسه‌ای در دل کویر سه‌ قلعه، این شهرستان را به یکی از نقاط دیدنی و گردشگر پذیر استان خراسان جنوبی مبدل ساخته است.

وی با بیان اینکه کویر زیبای سه‌ قلعه در فاصله حدود 50کیلومتری جنوب شهر سه‌ قلعه قرار گرفته اذعان کرد: این منطقه می‌تواند جاذبه‌ای دیدنی و منحصر در منطقه باشد علاوه بر این وجود آثار متعدد تاریخی در شهر سه‌ قلعه و همچنین بیابان‌های اطراف سه‌ قلعه که عمدتاً رباط و کاروانسرا می‌باشد بر قابلیت کویر سه‌ قلعه افزوده است که همه ساله تورهای پیاده روی و کویرنوردی به مقصد این نقطه از استان صورت می‌گیرد که در صورت توجه و تخصیص اعتبارات مورد نیاز می‌تواند کمک شایانی به جذب گردشگر و حل مشکل اشتغال و بیکاری جوانان منطقه داشته باشد.

آسیاب آبی کاه کوه؛ تداوم دهنده آسیابانی در سرایان

عربی در باب معرفی آسیاب آبی کاه کوه به عنوان چشم انداز گردشگری سرایان گفت: این آسیاب در 4 کیلومتری ارتفاعات شمال شهر سرایان و در مسیر آب زابر واقع شده است. معماری آسیاب های منطقه به دلیل موقعیت قرارگیری، مصالح مورد استفاده و نوع کاربری معمولاً از اصول شناخته شده و کلاسیک معماری هستند. سایر عناصر معماری این آسیاب عبارتند از اطاقک آسیاب، انبار گندم، انبار آرد، محل استراحت آسیابان و اصطبل. بازسازی و احیاء بنا به کمک نمایندگی میراث فرهنگی در سالهای گذشته انجام شده و اختصاص کاربری به علاوه بر زنده ماندن بنا باعث زنده ماندن و احیاء شغل آسیابانی و همچنین تنوع خاص به منطقه و جذب گردشگران خصوصاً در فصل بهار و ایام نوروز به این منطقه شده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استان یادآورشد: این بنای تاریخی در سال 88 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.| ادامه مطلب...


درخشش کاراته کاهاي آیسک در مسابقات قهرماني خراسان رضوي
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : جمعه هجدهم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 14:5
درخشش کاراته کاهاي آیسک در مسابقات قهرماني خراسان رضوي
 
خراسان جنوبي - مورخ پنج‌شنبه 1391/12/17 شماره انتشار 18359

 تيم هاي کاراته شهداي آيسک و مصعبي در مسابقات قهرماني اين رشته در خراسان رضوي 7 مدال بر گردن آويختند.

به گزارش خبرنگار ما، در هفدهمين دوره مسابقات قهرماني کاراته کارگران خراسان رضوي که يکشنبه گذشته در سالن کارگران مشهد مقدس برگزار شد.

تيم هاي کاراته شهداي آيسک و مصعبي به نمايندگي از هيئت کاراته سرايان 2 مدال طلا، يک نقره و 4 برنز از آن خود کرد. در اين مسابقات 18 تيم از خراسان رضوي و باشگاه هاي مشهد حضور داشتند.| ادامه مطلب...


نماز جمعه آیسک
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : جمعه هجدهم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 14:1

سوریه خط مقدم جمهوری اسلامی برای مقابله با مستکبرین است

مرتضی عرب نجات:حجت السلام والمسلمین عرب امام جمعه آیسک با بیان اینکه عمر انسان نعمت الهی در اختیار اوست تا به کمال برسد هدر دادن آن را اسراف دانست و بر لزوم برنامه ریزی در زندگی تاکید کرد .

وی در خطبه های این هفته نماز عبادی وسیاسی جمعه شهر آیسک با اشاره به سخنان رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی مرکز طراحی الگوی اسلامی -ایرانی پیشرفت گفت :فرهنگ غربی که اکنون بر جهان سیطره زده است فرهنگی فرد محورو بر پایه تفکرات مادی است این در حالی است که فرهنگ و الگوی اسلامی خدامحور است .

وی افزود :تمام مشکلاتی که ما داریم مثل فرهنگ بی حجابی و برخی مشکلات اقتصادی به دلیل آن است که آن قسمت بر پایه فرهنگ غربی است .وی در فرهنگ غربی زن را ابزاری و برای استفاده در دنیای سرمایه داری توصیف کرد ودر فرهنگ شرقی عضوی بی روح و نقش در جامعه اما در فرهنگ اسلامی زن به عنوان الگویی سوم معرفی می شود که در جامعه ی خود نقش تاثیر گزار دارد .

امام جمعه آیسک  در بخشی از سخنانش شیعه کشی در پاکستان را محکوم و هدف آن را اختلاف افکنی عنوان کرد .حجت السلام عرب با اشاره به حوادث سوریه افزود:سوریه خط مقدم جمهوری اسلامی برای مقابله با مستکبرین است .| ادامه مطلب...


توزيع 100 سبد غذايي از محل موقوفات بين محرومان آيسک
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 14:20
توزيع 100 سبد غذايي از محل موقوفات بين محرومان آيسک
 
خراسان جنوبي - مورخ چهارشنبه 1391/12/16 شماره انتشار 18358

 100 سبد غذايي طي 3 ماه گذشته امسال از محل موقوفات آيسک بين محرومان اين بخش توزيع شده است.

رئيس اداره اوقاف و امور خيريه سرايان با بيان اين مطلب گفت: به مناسبت جشن احسان و نيکوکاري و در راستاي اجراي نيت واقفان 50 عدد سبد غذايي ديگر از محل موقوفه اميرحسنخاني بين نيازمندان آيسک توزيع خواهد شد.

حجت الاسلام «طلايي» افزود: با اجراي طرح دهگردشي با هدف احيا و کشف موقوفات، يک فنجان آب از قنات ا... آباد روستاي کريموي شهرستان به ارزش 120 ميليون ريال به عنوان وقف شناسايي شد و در قالب اين طرح مدتي قبل نيز آب و زمين کشاورزي به ارزش 500 ميليون ريال در روستاي دوحصاران سرايان کشف و شناسايي شده بود.| ادامه مطلب...


احداث راه آهن آنتني فردوس در انتظار مجوز کميسيون ماده 215
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 14:18
احداث راه آهن آنتني فردوس در انتظار مجوز کميسيون ماده 215
خراسان جنوبي - مورخ چهارشنبه 1391/12/16 شماره انتشار 18358
 

 عمليات اجرايي احداث راه آهن آنتني فردوس با صدور مجوز کميسيون ماده 215 آغاز مي شود. نماينده مردم فردوس، سرايان، بشرويه و طبس در مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خبرنگار ما، از انجام مطالعات اوليه احداث خط آنتني راه آهن سراسري بافق- مشهد به سمت فردوس خبر داد و گفت: اين خط آنتني بيشتر براي حمل بار استفاده خواهد شد.

دکتر «عبدا... زاده» طول اين خط آنتني را حدود 40 کيلومتر اعلام و اضافه کرد: براي تشخيص توجيه پذيري اجرا، اين طرح در مرحله دريافت مجوز کميسيون ماده 215 است و پس از صدور مجوز لازم عمليات اجرايي آغاز خواهد شد.

وي با بيان اين که هنوز اعتبار مورد نياز طرح مشخص نشده است، گفت: اين طرح با مشارکت بخش خصوصي اجرا خواهد شد.| ادامه مطلب...


آشنايي با روستاهاي خراسان جنوبي
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : دوشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 11:17
 
روستاي مصعبي
 

مصعبي در بخش مرکزي سرايان واقع است و فاصله اين روستا تا مرکز شهرستان 30 کيلومتر است. آن چه اين روستا را از ديگر روستاهاي خراسان جنوبي متمايز مي کند وجود آب و هواي مناسب در فصول گرم سال است به گونه اي که در روزهاي تعطيل مهم ترين مرکز تفريحي در منطقه به شمار مي رود.اين روستا با 821 نفر جمعيت در سال 86 به عنوان روستاي هدف گردشگري شناخته شد و علاوه بر وجود بارگاه امامزاده سلطان مصيب، جاذبه هاي طبيعي نيز بر رونق گردشگري اين روستا افزوده است.| ادامه مطلب...


معاون مدير کل بنياد مسکن:
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : دوشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 11:15
 
طرح هادي «کريمو» با عنوان روستاي«گردشگري» بازنگري مي شود
خراسان جنوبي - مورخ دوشنبه 1391/12/14 شماره انتشار 18356
 
طرح هادي کريموي سرايان به عنوان روستاي«گردشگري» مجدد بازنگري مي شود.معاون عمران روستايي اداره کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي با بيان اين که منطقه گردشگري کريمو به عنوان روستاي «گردشگري» در خراسان جنوبي انتخاب شده است به خبرنگار ما گفت: هر چند در گذشته طرح هادي اين روستا اجرا شده است اما به دليل انتخاب کريمو به عنوان روستاي «گردشگري»، طرح هادي آن دوباره در مرحله بازنگري است.مهندس«قاسم تنها» افزود: در هر استان يک روستا به عنوان روستاي «گردشگري» انتخاب شده است که اين روستاها بايد مشخصاتي همانند مناظر طبيعي، آداب و رسوم، بافت با ارزش و... داشته باشد.به گفته وي، بعد از تهيه طرح هادي کريمو با عنوان روستاي «گردشگري»، بايد کارگروه ويژه اي که براي اين منظور در بنياد مسکن کشور تشکيل شده است اين طرح را تصويب کند.


| ادامه مطلب...


آداب و رسوم روستايي
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : دوشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 11:14
آداب و رسوم روستايي در دره پر

 «دره پر» در بخش آيسک سرايان يک روستاي کوهستاني زيبا و ديدني است.بافت زيبا و منحصر به فرد خانه هاي «دره پر» که بر اساس يک معماري قديمي با خشت و گل ايجاد شده، نمايي زيبا به روستا داده است.قدمت طولاني بافت مسکوني و سقف هاي گنبدي شکل آن حکايت از يک نوع معماري خاص مناطق کويري ايران دارد.يکي از رسوم بسيار جالب و زيباي روستا«آش باران» است.

يکي از مراسمي که در «دره پر» اجرا مي شود، درست کردن آش نذري براي باران يا همان آش باران است.اين مراسم معمولا هنگامي که بارندگي از حد انتظار کمتر است برگزار مي شود. براي درست کردن اين آش هر يک از اهالي قسمتي از مواد لازم براي تهيه آش را فراهم مي کنند و در تهيه آن نقش دارند. بعد از تهيه آش، اهالي گرد هم جمع مي شوند و براي بارش باران دعا مي کنند| ادامه مطلب...


مسابقات جام فجر آيسک
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : دوشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 11:13
واليباليست هاي «کريمو» در مسابقات جام فجر آيسک برتر شدند
 
خراسان جنوبي - مورخ دوشنبه 1391/12/14 شماره انتشار 18356

عرب نجات- مسابقات واليبال آزاد جام فجر آيسک سرايان با برتري تيم شهيد هاشمي نژاد روستاي کريمو در اين بخش پايان يافت.

«کمالي منش»، مسئول ورزش و جوانان آيسک گفت: در اين مسابقات تيم هاي پيشکسوتان آيسک و جهان موتور خرسند نيز مقام هاي دوم و سوم را به خود اختصاص دادند و تيم دهياري روستاي دوحصاران به عنوان تيم اخلاق انتخاب شد.| ادامه مطلب...


امام جمعه آیسک تاکید کرد
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : جمعه یازدهم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 16:28

 

پرهیز از مصرف گرایی در آستانه سال نو

حجت الاسلام والمسلمین “حسین عرب” امام جمعه آیسک در خطبه های این هفته نماز جمعه شهر آیسک با اشاره به مصرف گرایی در کشور و تاکیدات مقام معظم رهبری بر صرفه جویی خواستار میانه روی در همه ی امور به خصوص مصرف و همچنین استفاده صحیح از بیت المال شد و آن را تاکید اسلام و ائمه(ع) دانست.

وی در بخش دیگری از خطبه دوم همچنین با اشاره به مذاکرات ایران و 5+1گفت: از نظر مبانی اسلامی رابطه با سایر کشورهامشکلی ندارد مگراینکه مبانی و اصول اسلامی ما را تحت تاثیر قرار دهد و آن رابطه ظالمانه نباشد و همچنین مسلمانان را تحت سیطره قرار ندهد .

وی افزود: ملت ایران هرگز تن به رایطه و مذاکره ای که که این اصول را تحت تاثیر قرار دهد نخواهد داد و تا آخر ایستاده است .

 | ادامه مطلب...


هرس و سم پاشي 30 هکتار از مزارع روستاي نوبهار آيسک
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : دوشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 17:44
هرس و سم پاشي 30 هکتار از مزارع روستاي نوبهار آيسک
 
خراسان جنوبي - مورخ دوشنبه 1391/12/07 شماره انتشار 18350

 بيش از 30 هکتار از مزارع و باغ هاي روستاي نوبهار آيسک هرس و سم پاشي شد.

دهيار نوبهار با بيان اين مطلب، به سيماني کردن 100 متر از کانال هاي انتقال آب مزارع و باغ هاي اين روستا اشاره کرد و گفت: عايق نبودن منبع آب روستا باعث شده است که در فصل سرد سال آب بيش از حد سرد و در تابستان بيش از حد گرم باشد.

«شاهي» با بيان اين که آرامستان و گلزار شهداي روستا از روشنايي کافي برخوردار نيست، اجرا شدن طرح هادي و نابساماني معبر اصلي روستا را به دليل کوهستاني بودن از ديگر مشکلات نوبهار دانست و خواستار تکميل آبدارخانه و سرويس بهداشتي مسجد روستا شد.| ادامه مطلب...


امام جمعه آیسک:
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : جمعه چهارم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 14:38

 

برخی از مسولین و برخی مردم در برابر امتحان بزرگ تسلیم

در برابر ولایت رفوزه شدند

 امام جمعه آیسک در خطبه های امروز با اشاره به امتحانات مختلف الهی تقوی را تنها راه حل گذر از این امتحانات بیان داشت

 حجت الاسلام والمسلمین  عرب با اشاره به سخنان رهبر انقلاب طی هفته پیش درباره بد اخلاقی های صورت گرفته در کشور گفت:برخی از مسولین و برخی مردم در برابر امتحان بزرگ تسلیم در برابر ولایت رفوزه شدند.

وی گفت: بر اساس تعالیم الهی و قرآن ما باید تسلیم فرامین الهی و پیغمبر و ائمه (ع)و بعد از آنها تسلیم ولایت فقیه باشیم.یعنی اینکه همراه ولی فقیه و نه جلوتر و عقبتر از او حرکت کنیم .

وی افزود :باید در نزاع ها و موارد اختلاف به ولی خدا مراجعه کنیم هرچه حکم داد آن را بپذیریم و به آن عمل کنیم .وی گفت متاسفانه امروز برخی صاحب نظر شدند و فهم خود را از مسایل ارجح تر میدانند .| ادامه مطلب...


مدیر آموزش و پرورش شهرستان سرایان در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه آیسک :
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : جمعه چهارم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 14:34

سند تحول آموزش و پرورش چشم انداز کاملی برای تعلیم و تربیت اسلامی است.

"حسین عرب "مدیر آموزش و پرورش شهرستان سرایان با اشاره به 8اسفند روز امور تربیتی و بزرگداشت شهیدان باهنر و رجایی گفت :تربیت باید در تمامی ابعاد وجود دانش آموزان باشد وی گفت هدف از تربیت باید تربیتی انسانی کامل مومن و مسول نسبت به خدا خود و دیگران باشد که سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش که مورد تایید مقام معظم رهبری نیز هست چشم اندازی کامل برای رسیدن به این هدف است .

وی که به عنوان سخنران قبل از خطبه ها در نماز جمعه شهر ایسک سخن می گفت با اشاره نقش مربی  و معلم در این سند گفت :یک معلم یا مربی باید تمام ابعاد وجودی دانش آموز را برای تربیت اسلامی بشناسد.

"عرب" با اشاره به تفاوت تربیت الهی و تربیت غربی گفت :در تربیت اسلامی  هدف رسیدن به کمال و منطبق بر فطرت انسان است در حالی که تربیت غربی محدود و تربیت انسانی قانون مند است .| ادامه مطلب...


۲ خير مدرسه ساز در آيسک تجليل شدند
نویسنده : مدیر وبلاگ
تاریخ : جمعه چهارم اسفند ۱۳۹۱
زمان : 14:13
۲ خير مدرسه ساز در آيسک تجليل شدند

 مراسم تجليل از 2 خير مدرسه ساز با حضور جمعي از مسئولان، دانش آموزان و فرهنگيان آيسک در اين شهر برگزار شد. در اين مراسم «عرب»، مدير آموزش و پرورش سرايان گفت: فقط تمکن مالي براي مدرسه سازي کافي نيست بلکه رضايت قلبي نيز لازم است و خيران ذخاير گران بهايي هستند که به دليل ايمان و اعتقاد قلبي در اين اقدام حسنه مشارکت مي کنند. در پايان از خدمات حاج حسن و حاج علي خديوي براي اهداي زمين و احداث يک واحد آموزشي در آيسک تجليل شد.| ادامه مطلب...مرجع دریافت قالب ها و ابزارهای مذهبی
Design By : Ashoora.ir


 

پایگاه جامع عاشورا